ATLAS SCT detekční moduly
"ATLAS SCT detekční moduly" jsou křemíkové stripové detektory vyvinuté pro polovodičovou centrální část (
SCT)
vnitřního detektoru (
ID) experimentu
ATLAS. Cíle projektu jsou: (i) provést předepsané testy 200 ATLAS SCT detekčních modulů, (ii) navrhnout a zprovoznit detekční testy těchto modulů a (iii) zjistit možnosti použití modulů v jiných experimentech.
Experiment ATLAS pokrývá výzkumný program s obecným cílem orientovaný na zkoumání proton-protonových srážek a využívající plný výzkumný potenciál velkého hadronového urychlovače (Large Hadron Collider - LHC). Experiment byl navržen tak, aby (i) ověřil standardní model zahrnující objev Hoggsova bosonu nebo dalších kalibračních bosonů spojených s jiným typem spontánního narušení symetrie, (ii) umožnil studium fyziky jdoucí za standardní model (např. výzkum supersymetrických částic a laptokvarků). Detektor ATLAS je systém mnoha detektorů ionizujícího záření obklopující interakční bod. Interakční bod je místo, kde se protínají vstřícné svazky hadronů. Tyto svazky jsou nepolarizované a určují osu cylindrické symetrie. Detektor ATLAS je složen ze třech vrstev detektorů. Vrstva nejblíže k inetrakčnímu bodu je nazývána Vnitřní detektor (Inner Detector - ID).
Vnitřní detektor slouží k rekonstrukci drah částic a jejich vertexů (bod, kde tyto částice byly vytvořeny). Rekonstruované dráhy dávají informaci o typu každé vytvořené částice, zatímco vertexy slouží pro studium krátce žijících částic. Vnitřní detektor je složen ze dvou nezávislých částí: polovodičová centrální část (Semiconductor Central Tracker - SCT) a část registrující tranzitní záření (Transition Radiation Tracker - TRT). Polovodičová centrální část vnitřního detektoru má opět dvě nezávislé části: vertexový detektor postavený z křemíkových pixelových detekčních modulů a dráhový detektor vytvořený z křemíkových stripových detekčních modulů.
Každý křemíkový stripový detekční modul se skládá ze dvou (krátký modul) nebo čtyřech (dlouhý modul; viz obrázek napravo) křemíkových senzorů, které mají lichoběžníkový tvar a jsou umístěny na obou stranách modulu. V případě krátkého modulu je na jeho přední i zadní straně straně umístěn vždy jen jeden senzor. V případě dlouhého modulu jsou na jeho obou stranách umístěny vždy dva moduly spojené do páru. Přední strana každého modulu je vybavena 768 elementárními senzory ve tvaru proužků (stripy). To znamená, že každý modul disponuje 1536 stripy. Dopředná část SCT bude celkem monitorována více než 1,5 milionem stripů a moduly této části budou pokrývat plochu 62,1 m2.
Senzory na přední straně každého modulu jsou pootočeny o 40 mrad (cca 2,3°) oproti senzorům na zadní straně téhož modulu. Toto pootočení dovoluje polohově citlivá měření ve dvou směrech, a to jak kolmo na stripy tak podél stripů.
Řešitel
Spolupracovníci
Příspěvky ve sbornících konferencí
(0)